• Zobacz wszystkie | Strony: « Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 25 Następna »

ZARZĄDZENIE BISKUPA ŁOMŻYŃSKIEGO

Z powodu wprowadzenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego i ze względu na obowiązujące wraz z nim przepisy prawa państwowego jesteśmy w tym wyjątkowym czasie zobligowani do dostosowania naszego życia religijnego do zaleceń władz świeckich. Wprowadzone regulacje prawne mają na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa poprzez ograniczenie kontaktów między obywatelami. Nawiązując do mojego listu pasterskiego z dnia 13 marca br., udzielonej już dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. oraz zachęty do osobistych i rodzinnych form życia duchowego, niniejszym wprowadzam w życie następujące postanowienia:

8 Marca 2020

Dziś Dzień Kobiet. Święto Wszystkich Niewiast i tych małych i dorosłych. Życzymy Im, aby na wzór najwspanialszej Niewiasty Maryi stawały się wzorem prawdziwej Bożej miłości, piękna wewnętrznego, uśmiechu radosnego, zdrowia, serca przepełnionego dobrocią i ciepłem w czynieniu dobra . Niech Bóg bogaty w Miłosierdzie szczodrze Im błogosławi, wspiera, umacnia i obdarza Pokojem.

Szczęść Im Boże na każdy dzień !!!

Dziś w pierwszy piątek Wielkiego Postu o godz. 16:30 uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej, poprowadzonej przez Ks. Wiesława Chmielewskiego.

Pierwsza Droga Krzyżowa odprawiona o godz. 15:00 w Kaplicy, w tegorocznym Wielkim Poście.

W piątki Wielkiego Postu odprawiana jest w Kościele Droga Krzyżowa do 14 Stacji.

W piątek 28 lutego wieczorem o godz. 16.30 Droga Krzyżowa a po niej Msza św. - i w kolejne piątki Wielkiego Postu - w Kościele. Zapraszamy jak najliczniej na to nabożeństwo wielkopostne dorosłych, dzieci i młodzież. Odprawiajmy Drogę Krzyżową w naszych rodzinach i na wioskach.

Mszę Świętą w Kaplicy "Miłosierdzia Bożego" w Glebie, w Środę Popielcową o godzinie 15:00, sprawował i słowo Boże wygłosił Ks. Wiesław Chmielewski. Pobłogosławił i poświęcił popiół, którym posypał głowy Wiernym zebranym na Eucharystii w Kaplicy. Tak rozpoczęliśmy 40 dniowy Wielki Post.

Wymowny symbol na przeżywanie Wielkiego Postu.

• Wielki Post 2020

25 Lutego 2020

26 lutego Środą Popielcową rozpoczniemy okres Wielkiego Postu. Msze Święte o godz. 7:00, 9:30, 12:00 i 17:00. W Glebie o godzinie 15. W czasie każdej Mszy Świętej posypanie naszych głów popiołem. Obrzęd posypania głów popiołem jest zewnętrznym znakiem, że osoby poddające się mu wchodzą na drogę nawrócenia i przemiany serca poprzez pokutę, modlitwę, jałmużnę i inne dobre uczynki i post. Przypominamy, że w Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożycia jednego posiłku do syta w ciągu dnia, pozostałe dwa posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Podejmijmy jak najgorliwiej przesłanie Wielkiego Postu, byśmy mogli jak najlepiej wejść w misterium Świąt Wielkanocnych.

W sobotę 22.02.2020 r. odbył się w Szczuczynie koło Grajewa finał Diecezjalnych rozgrywek w piłce nożnej ministrantów w kategorii Orłów do klas 8-ych, nasi ministranci zwyciężyli w tych rozgrywkach. Gratulujemy im z powodu tego zwycięstwa.

We wtorek, 11 lutego 2020 r., we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, obchodzić będziemy XXVIII Światowy Dzień Chorego. Tegoroczne orędzie papieskie zatytułowane zostało: "Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię" (Mt 11, 28). W tym dniu, w naszej Świątyni, Msze Święte o godz. 7.00, 10.00 i 17.00. Na Mszę Świętą o godz. 10.00 zapraszamy wszystkich chorych, starszych, których można dowieźć do Kościoła. Będzie udzielony Sakrament Namaszczenia Chorych.

Dziś tj. 3 lutego 2020 r. (poniedziałek) wspominamy Świetego Błażeja, biskupa, męczennika, patrona chorych na gardło.W tym dniu świeci się w kościele małe świeczki (tzw. „błażejki”), które po przystawieniu do gardła mają koić ból. Święty Błażej żył na przełomie III i IV wieku w mieście Sebaste (obecnie Sivas w Turcji). Był lekarzem, porzucił jednak swój zawód i oddał się służbie Bogu. Po każdej Mszy św. jest udzielane wiernym błogosławieństwo Błażeja - skrzyżowanymi świecami obejmującymi szyję. Odmawiana jest przy tym modlitwa za wstawiennictwem świętego Błażeja niech cię Pan ustrzeże przed chorobami gardła i wszelkim złem.

Dziś 2 lutego 2020 r. w Uroczystość Ofiarowania Pańskiego w Kościele Parafialnym o godz. 11:40, przed Mszą Świętą o godz. 12:00, dzieci śpiewały kolędy na pożegnanie żłóbka. Piękne i uroczyste pożegnanie Dzieciątka Jezus. Bóg zapłać kolędownikom za świetny występ i śpiew a fotoreporterowi za uwiecznienie tej uroczystości.

W Uroczystość Matki Bożej Gromnicznej, Eucharystię w Kaplicy "Miłosierdzia Bożego" w Glebie o godz. 11:00 celebrował, pobłogosławił i poświęcił ( świece Gromnice - światło Chrystusa) Ks. Proboszcz Ryszard Kłosiński.

Kościół katolicki obchodzi 2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego. W polskiej tradycji bardziej znane jest jako święto Matki Boskiej Gromnicznej, gdyż tego dnia święci się świece.Święto to zamyka cykl świąt Bożego Narodzenia. W kościołach rozbiera się tego dnia żłóbki, a w domach choinki, przestaje się śpiewać kolędy, kończy się okres wizyt duszpasterskich w domach.Tego dnia przynosi się do kościołów do poświęcenia świece woskowe, które następnie niesie się w procesji. Są one symbolem człowieczeństwa Syna Bożego, a także symbolem wiary, nadziei i miłości, z jakimi chrześcijanin powinien podążać za Chrystusem.W święto Ofiarowania Pańskiego Kościół obchodzi też Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.