• Zobacz wszystkie | Strony: « Poprzednia 1 ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... 28 Następna »

ORĘDZIE PAPIEŻA FRANCISZKA

NA XXVI ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO 2018 r.

Mater Ecclesiae: „Oto syn Twój (…) Oto Matka twoja”.
    I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie” (J 19, 26-27)

2 lutego Kościół katolicki obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. Czyni to na pamiątkę ofiarowania przez Maryję i Józefa ich pierworodnego syna, Jezusa, w świątyni jerozolimskiej. W polskiej tradycji jest to też święto Matki Bożej Gromnicznej.

Rok 2018 jest obchodzony w Kościele w Polsce jako Rok Świętego Stanisława Kostki. Ten młody polski szlachcic podobnie jak Samuel usłyszał Boga, wołającego go po imieniu. I jak Samuel odpowiedział: „Mów, Panie, bo sługa Twój słucha!”(1 Sm 3,9), a następnie z determinacją poszedł pełnić wolę Bożą wbrew wszelkim przeciwnościom. Świętego Stanisława Kostkę pragniemy zaprosić dzisiaj, aby stał się patronem rozpoczętego właśnie nowego roku. O tym wyborze zdecydowała zarówno 450. rocznica jego śmierci, jak i program duszpasterski Kościoła w Polsce. Jeśli mamy w tym roku rozważać osobę i dary Ducha Świętego dane w sakramencie bierzmowania, nie może być lepszego patrona niż ten, który został uzdolniony przez Ducha Świętego do „mężnego wyznawania wiary” w dojrzały i niebanalny sposób.

13 maja obchodzimy 100 rocznicę objawień Matki Bożej Fatimskiej. W naszej parafii uczcimy to Procesją Fatimską w sobotę 13 maja i w niedzielę 14 maja. W ten sposób nasza parafia podziękuje Matce Bożej za opiekę nad nami i wstawiennictwo u swojego syna – Jezusa Chrystusa. Przypominamy treść objawień fatimskich z 1917 r.

3 maja w naszej parafii obchodziliśmy Uroczystość NMP Królowej Polski. Tego dnia obchodzimy również Rocznicę ustanowienia Konstytucji 3 Maja, którą uchwalił Sejm 4 letni w 1791. Była to historyczna chwila dla naszej Ojczyzny - Polski. Ta Konstytucja była ustanowiona jako pierwsza w Europie, a druga na świecie.

Pod koniec kwietnia w naszej parafii miały miejsce niezwykłe odwiedziny, wizytacja kanoniczna łomżyńskiego biskupa pomocniczego Tadeusza Bronakowskiego. Wizytacja rozpoczęła się w niedzielę 30 kwietnia uroczystym wprowadzeniem ks. Biskupa do naszej świątyni i kanonicznym przekazaniem kluczy do kościoła oraz dialogiem ks. Proboszcza z Biskupem, a na Mszy św. o godz. 9.30 czcigodny Biskup, został serdecznie powitany przez naszego ks. Proboszcza oraz przedstawicieli z naszej parafii.

Pod hasłem „Idźcie i głoście” w Niedzielę Miłosierdzia, 23 kwietnia rozpoczął się Tydzień Miłosierdzia. Jego celem jest budzenie wrażliwości na potrzeby bliźnich. To okazja do modlitwy i pomocy potrzebującym.

Z okazji radosnych Świąt Wielkanocnych jako proboszcz wraz z księżmi wikariuszami składam najserdeczniejsze życzenia.

Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego to szczyt całego roku liturgicznego.

30 marca – 2 kwietnia rozpoczynamy rekolekcje wielkopostne w naszej parafii. Nauki rekolekcyjne poprowadzi ks. Tadeusz Podbielski. Drodzy parafianie zapraszam do jak najowocniejszego przeżycia naszych wielkopostnych rekolekcji oraz do pojednania się z Bogiem w sakramencie pokuty i pojednania w czwartek, w piątek i w sobotę. Skorzystajmy tego wielkiego daru miłosierdzia, jaki pozostawił nam Chrystus w sakramencie pokuty. Życzymy, byśmy wszyscy poczuli w swoim sercu radość i pokój, którą daje Zbawiciel. Porządek rekolekcji jest następujący:

„Raduj się, wesel się Jerozolimo". To wezwanie do radości wydaje się czymś niezwykłym, jeśli zważymy na fakt, że właśnie jesteśmy na półmetku Wielkiego Postu. A jednak – w tym czasie pokuty słyszymy nawoływanie do tego, by się radować. Kościół odpowiada na to wołanie. Dziś kapłani przyodziewają różowe szaty, porzucają wielkopostny fiolet. Dziś też można ozdabiać ołtarz kwiatami i podczas liturgii używać instrumentów muzycznych.

Już ponad 30 lat trwa w naszej diecezji tradycja Światowych Dni Młodzieży przeżywanych w wymiarze Kościoła lokalnego. Kontynuujemy tę wieloletnią młodzieńczą manifestację wiary, dając szansę kolejnym pokoleniom młodych, aby we wspólnym spotkaniu mogli dać świadectwo przynależności do Jezusa i doświadczyć radosnego Kościoła.

• Wielki Post 2017

1 mar 2017

W Środę Popielcową rozpoczynamy 40 dniowy okres Wielkiego Postu. Przypominamy, że w Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożycia jednego posiłku do syta w ciągu dnia, pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Podejmijmy jak najgorliwiej przesłanie Wielkiego Postu, byśmy mogli jak najlepiej wejść w misterium świąt wielkanocnych.

9 stycznia 2017 r. w poniedziałek nasz dekanat odwiedził Jego Ekscelencja Ks. Bp Janusz Stepnowski, pasterz naszej diecezji łomżyńskiej. Spotkanie to odbyło się w ramach kolędowego spotkania Księdza Biskupa z kapłanami naszego dekanatu. Rozpoczęło się ono wspólną modlitwą w naszej świątyni. Ks. bp podzielił się z księżmi opłatkiem i złożył życzenia Bożonarodzeniowe. Wizyta ta odbyła się jak każdego roku na naszej plebanii.

Święto Ofiarowania Pańskiego popularnie nazywane w polskiej tradycji Świętem Matki Bożej Gromnicznej to od kilkunastu lat również Dzień Życia Konsekrowanego. Ten dzień to czas kiedy naszą modlitwą otaczamy osoby, które oddały swoje życie na chwałę Bożę. Tego dnia w naszej Parafii w sposób szczególny chcemy podziękować za pracę w naszej wspólnocie Siostrom Służkom Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej. Niżej przedstawiamy krótko historię Zgromadzenia.