Wielki Post - czas pokuty i nawrócenia

10 lut 2016

W Środę Popielcową rozpoczynamy okres Wielkiego Postu. Jest to kolejny Wielki Post w naszym chrześcijanskim życiu. To jak go przeżyjemy zalezy głównie od nas.

Ten wyjątkowy okres pokuty i nawrócenia przeżywamy w Roku Miłosierdzia. Papież Franciszek w Orędziu na Wielki Post pisze: "Dla wszystkich zatem Wielki Post w tym Roku Jubileuszowym jest sprzyjającym momentem, by wreszcie móc wyjść z wyobcowania poprzez słuchanie Słowa Bożego oraz uczynki miłosierdzia. Poprzez uczynki względem ciała – dotykamy ciała Chrystusa w braciach i siostrach, którzy potrzebują, by ich nakarmić, odziać, przyjąć do domu i nawiedzić, a poprzez uczynki duchowe – dawanie rad, pouczanie, darowanie uraz, upominanie i modlitwę, obcujemy bardziej bezpośrednio z naszą własną grzesznością. Z tego powodu uczynków względem ciała i względem ducha nigdy nie należy od siebie oddzielać. Bowiem właśnie wtedy, gdy dotyka w ubogim człowieku ciała Chrystusa Ukrzyżowanego, grzesznik może otrzymać w darze uświadomienie sobie, że on sam jest biednym żebrakiem. Na tej drodze  także “pyszniący się”, “władcy”, “bogacze”, o których mówi Magnificat, mają możliwość spostrzeżenia, że są niezasłużenie miłowani przez Chrystusa Ukrzyżowanego, który umarł i zmartwychwstał również dla nich. Tylko ta miłość może zaspokoić pragnienie nieskończonego szczęścia i miłości, które człowiek usiłuje osiągnąć, łudząc się, że je znajdzie w kulcie wiedzy, bogactwa i władzy. Jest jednak zawsze niebezpieczeństwo, że coraz szczelniej zamykając się na Chrystusa, który w ubogich i potrzebujących wciąż puka do drzwi ich serc, pyszni, możni i bogaci skażą sami siebie na tę otchłań samotności, którą jest piekło. Dlatego dla nich i dla nas wszystkich na nowo rozbrzmiewają pełne bólu słowa Abrahama: „Mają Mojżesza i Proroków, niechże ich słuchają!” (Łk 16, 29). Słuchanie Słowa i wprowadzanie go w życie przygotowuje nas w najlepszy sposób do świętowania ostatecznego zwycięstwa nad grzechem i nad śmiercią Zmartwychwstałego Oblubieńca, Tego który pragnie oczyścić swą Oblubienicę, która oczekuje na Jego przybycie".

Warto więc podejmować dobre uczynki w czasie Wielkiego Postu, a szczególnie: post, jałmużnę i modlitwę. Pomyśłmy o postanowieniach wilkopostnych, poprzez ktore będziemy się przybliżać do Chrystusa, aby jak najlepiej przygotować się do Świąt Wielkanocnych.

Niech więc w tym Roku Jubileuszowym nabożeństwa wielkopostne: Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale przybliżają nas do miłosiernego i cierpiącego Chrystusa.