IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 2023

19 marca 2023

IV Niedziela Wielkiego Postu 19.03.2023

1. Dziś obchodzimy Niedzielę Laetare. W tym dniu kapłan może ubrać ornat koloru różowego. Kolor różowy to fiolet zmieszany z bielą, który oznacza radość pośród pokuty, chwilę wytchnienia podczas utrapienia.

2. W tym tygodniu rozpoczynamy rekolekcje  wielkopostne. Program rekolekcji przedstawia się następująco:

a) 22 marca– środa – Droga Krzyżowa dla szkół

godzina 10.00 – Zespół Szkół Powiatowych oraz Zespołu Placówek Oświatowych z Kadzidła. Początek od Kaplicy Dylewskiej, ul. Leśna, Parkowa, Ks. Mieszki i Sportowa. Zakończenie przy Grocie Matki Bożej.

b) 23 marca – czwartek – Msze Święte rekolekcyjne według następującego porządku:

7.00 – dla starszych

9.30 – dla dzieci z terenu całej parafii i młodzieży z Zespołu Szkół Powiatowych oraz Zespołu Placówek Oświatowych z Kadzidła

12.00 – dla wszystkich

18.00 – dla wszystkich

c) 24 – marca –piątek - Msze Święte rekolekcyjne według następującego porządku:

7.00 – dla starszych

12.00 – dla wszystkich

18.00 - dla wszystkich

19.00 – Droga Krzyżowa ulicami Kadzidła

d) 25 – marca - sobota – Msze Święte rekolekcyjne według następującego porządku:

7.00 – dla wszystkich

9.30 - dla dzieci z terenu całej parafii i młodzieży z Zespołu Szkół Powiatowych oraz Zespołu Placówek Oświatowych z Kadzidła

12.00 – dla wszystkich a szczególnie dla osób chorych i starszych, których można przywieźć do Kościoła. Udzielony zostanie sakrament Namaszczenia chorych

15.00 Msza św. rekolekcyjna w Glebie

18.00 – dla wszystkich

Zakończenie rekolekcji w Niedzielę 26 marca. Przychodzimy całymi rodzinami i przyjmujemy Komunię Świętą generalną. Gorzkie Żale po Mszy św. o godz. 9.30. Rekolekcje Wielkopostne poprowadzi zakonnik, Ojciec Andrzej Makowski, gwardian Kapucynów w Łomży. Ofiary w tym dniu tradycyjnie przeznaczone są dla o. Rekolekcjonisty. Drodzy parafianie zapraszamy do jak najowocniejszego przeżycia naszych wielkopostnych rekolekcji oraz do pojednania się z Bogiem w sakramencie pokuty i pojednania w czwartek, w piątek i w sobotę. Skorzystajmy tego wielkiego daru miłosierdzia, jaki pozostawił nam Chrystus w sakramencie pokuty. Życzę, byśmy wszyscy poczuli w swoim sercu radość i pokój, które daje Zbawiciel.

3. W Wielkim Poście módlmy się nabożeństwem Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Zapraszamy na Drogę Krzyżową i Gorzkie Żale do Kościoła, zachęcamy również do modlitwy na wioskach i w naszych rodzinach.

4. 31 marca odbędzie się ekstremalna nocna Droga Krzyżowa z Baranowa do Kadzidła. Więcej informacji i zapisy na stronie internetowej: www.edk.org.pl.

5. Jutro 20 marca przypada Uroczystość Św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i Opiekuna Pana Jezusa. Modlić będziemy się w intencjach Kościoła świętego przez Jego przyczynę.

6. Rozpoczyna się kolejny etap wędrówki obrazu Jezusa Miłosiernego po naszej parafii, planowany termin to 23 kwietnia.

7. Starajmy się zachować porządek na naszym cmentarzu grzebalnym. Cmentarz i kościół jest własnością całej parafii i wszyscy starajmy się dbać o czystość i  piękno tych miejsc. Jest serdeczna prośba, żeby nie wrzucać do kontenerów trawy, liści, plastikowych wieńców oraz gruzu. Składamy je obok. Do kontenerów wrzucamy szkło i pojedyncze śmieci.

8. W sobotę, 25 marca, przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Tego dnia obchodzimy Dzień Świętości Życia.

9. Uroczystość Zwiastowania Pańskiego to także Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Duchowa adopcja jest modlitwą w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Trwa dziewięć miesięcy i polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy różańcowej oraz specjalnej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców. Do modlitwy można dołączyć dowolnie wybrane dodatkowe postanowienia. Zachęcamy już dziś do włączenia się do duchowej adopcji dziecka Poczętego. Można wziąć sobie deklarację podjęcia pomocy w obronie życia. Takie zobowiązanie będzie można podjąć uroczyście podczas Mszy Świętej 25 marca o godz. 7.00 i 18.00.

10. Biskupi zebrani na 394. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski informują, że:

W ostatnich dniach mamy do czynienia z bezprecedensowym atakiem na osobę i wizerunek Świętego Jana Pawła II. Dzieje się to w Ojczyźnie Papieża, który jak nikt inny rozsławił imię Polski na całym świecie.

Dziękujemy wszystkim, którzy z wielką odwagą i stanowczością bronią dobrego imienia Świętego Jana Pawła II. Apelujemy, aby nie wykorzystywać osoby Papieża Polaka do celów bieżącej polityki. Zachęcamy do modlitwy za wstawiennictwem Świętego Jana Pawła II za naszą wspólnotę kościelną i narodową. Nie pozwólmy odebrać sobie poczucia dumy i radości z przynależności do Chrystusowego Kościoła. Nie dajmy się podzielić, brońmy wspólnie naszych najcenniejszych wartości.

11. W ubiegłym tygodniu  z naszej rodziny parafialnej  odeszli do wieczności: śp. Władysława Ropiak lat 71 z Krobi, śp. Teresa Kaczyńska lat 69 z Ostrołęki.  Polećmy ich miłosierdziu Bożemu…